Wszystkie rozgrywki

Proszę czekać...

news

Kadeci Zastalu na trzecim miejscu w MP!

W niedzielę 22 maja 2022 r. zakończyły się mistrzostwa Polski w kategorii kadeta organizowane przez SKM Zastal Fatto Deweloper Zielona Góra. Miejscowa drużyna prowadzona przez Pawła Kuciembę i Marka Hossę zdobyła brązowe medale, co jest najlepszym osiągnięciem klubu od pięciu lat! Mistrzem kraju została ekipa WKK Wrocław, a srebro przypadło w udziale Enea Basket Junior Poznań. MVP turnieju uznano Karola Prochorowicza z WKK Wrocław.

Nagrody, medale i puchary po turnieju wręczali członkowie Zarządu PZKosz Eugeniusz Kijewski i Grzegorz Potęga, komisarze turnieju Jerzy Kłeczek i Maciej Hajdamacha, a także prezes Wielkopolskiego Związku Koszykówki Łukasz Zarzycki i Dawid Brembly z ekstraligowego Enea Zastal BC Zielona Góra.

Pierwsza piątka turnieju finałowego
Jakub Galewski (WKK Wrocław)
Patryk Buława (Enea Basket Junior Poznań)
Mateusz Roszczka (Enea Basket Junior Poznań)
Jakub Kowacki (Zastal Fatto Deweloper Zielona Góra)
Kacper Król (MUKS Pivot Piastów)

MVP turnieju: Karol Prochorowicz (WKK Wrocław)
Oprócz statuetki i wouchera otrzymał on również fotel biurowy ufundowany przez jednego ze sponsorów turnieju firmę Diablo z Zielonej Góry.

Nagrody specjalne ufundowane przez SKM Zastal Fatto Deweloper Zielona Góra:
Najlepszy strzelec turnieju: Filip Tymański (Bryza SP Kowale)

Najlepiej rzucający za 3pkt.: Jakub Kowacki (SKM Zastal Fatto Deweloper Zielona Góra)

Najlepszy obrońca: Rafał Matyga (SKM Zastal Fatto Deweloper Zielona Góra).

Turniej miał bardzo ciekawy przebieg, a zielonogórzanie w każdym ze spotkań udowadniali swoją wartość. Już w pierwszym meczu bardzo mocno postawili się oni głównemu faworytowi turnieju, czyli WKK Wrocław. Do przerwy prowadzili nawet jednym oczkiem, ale ostatecznie ulegli dziesięcioma punktami.
Mecz grupowy nr 1, 18.05.2022 r.
SKM Zastal Zielona Góra – WKK Wrocław 49 - 59
Zastal: Mikołajczak 21, Kowacki 9, Nowak 7, Matyga 4, Strykowski 2 oraz Chęciński 5, Migalski 1, grali nie punktowali: Kremer, Gajda i Sobolewski.

Wygrana z MKK Pyrą Poznań otworzyła drogę do półfinału. Warunek był jeden – trzeba było pokonać mistrza strefy pomorskiej, czyli team Bryza SP Kowale. Ale mecz z Pyrą wcale nie należał łatwych. Rozpoczął się on od zimnego prysznica w I kwarcie i swoistego przebudzenia w II. Wynik tej kwarty to 30:11! I zrobił on wrażenie na młodych poznaniakach, którzy do końca meczu byli już w defensywie.
Mecz grupowy nr 2, 19.05.2022 r.
SKM Zastal Zielona Góra – MKK Pyra Poznań 72 – 60
Zastal: Kowacki 26, Mikołajczak 11, Nowak 11, Migalski 4, Matyga 2 oraz Chęciński 14, Gajda 4, grali nie punktowali: Kremer, Sobolewski i Strykowski.

Po prawdziwym meczu walki z Bryzą SP Kowale, zmianach prowadzenia i nerwach do końca Jakub Kowacki pokazał się jak stuprocentowy lider drużyny i z punktowym rekordem w zdobyczach indywidulanych młodych Zastalowców (33pkt.). Wygrana sześcioma punktami dała półfinał! Pierwszy od pięciu lat w młodzieżowym Zastalu…
Mecz grupowy nr 3, 20.05.2022 r.
SKM Zastal Zielona Góra - Bryza SP Kowale 79 - 73
Zastal: Kowacki 33, Mikołajczak 14, Nowak 11, Matyga 10, Migalski 2 oraz Sobolewski 6, Chęciński 3, grali nie punktowali: Kremer, Gajda i Strykowski.

Tutaj jednak zespół Enea Basket Junior Poznań nie pozostawił złudzeń co do tego komu należy się finał. Poznaniacy wygrali zdecydowanie po raz czwarty na tym turnieju i o złoto zagrali z WKK Wrocław, którzy w drugim półfinale, równie zdecydowanie pokonali MUKS Pivot Piastów 82:48.
Półfinał, 21.05.2022 r.
SKM Zastal Zielona Góra – Enea Basket Junior Poznań 54 – 83
Zastal: Kowacki 15, Matyga 9, Mikołajczak 7, Nowak 6, Migalski 4 oraz Strykowski 4, Kremer 4, Chęciński 3, Gajda 2, grali nie punktowali: Sobolewski, Koczorowski i Rola.

Piastowianie wygrali strefę na Mazowszu, więc poprzeczka znowu wisiała bardzo wysoko. Ale podopieczni Pawła Kuciemby i Marka Hossy pokazali w tym meczu prawdziwy charakter młodych wojowników. Zaczęli od 1:9, by potem zrobić runa 13:0 – wyjść na prowadzenie i nie oddać go do końca meczu! Świetnie zagrał Maksymilian Mikołajczak, a Jakub Kowacki dorzucając dwie trójki w ostatnich minutach meczu dawał dużo spokoju drużynie, a indywidualnie „wyrwał” tytuł najlepiej rzucającego za 3 punkty w całym turnieju! Do najlepiej punktującego zabrakło trzech oczek. Ale przecież zdecydowanie ważniejszy jest sukces drużynowy.
Mecz o III miejsce, 22.05.2022 r.
SKM Zastal Zielona Góra – MUKS Pivot Piastów 54 – 41

Zastal: Mikołajczak 20, Kowacki 17, Matyga 7, Chęciński 3, Nowak 2, oraz Migalski 5, Strykowski 0.

Trzecie miejsce to olbrzymi sukces tej drużyny, która nie dominowała przecież warunkami fizycznymi, w półfinale po dwóch porażkach była właściwie poza dalszą grą (przystępując do trzeciego meczu ze świadomością wygrania go 33 punktami trzeba mieć nie lada charakter żeby to unieść!). A jednak piętnastolatkowie pokazali wszystko co powinno cechować młodych sportowców: chęć wykorzystania wszystkich swoich potencjałów, stuprocentowe zaangażowanie i wola walki, wiara w drużynę i zaufanie do trenerów. Brawo, brawo, brawo. I serdeczne gratulacje!

SKM Zastal wystapił w składzie:
Skład Zastalu U15: Jakub Kowacki, Rafał Matyga, Filip Nowak, Borys Migalski, Maksymilian Mikołajczak, Bartosz Chęciński, Kacper Gajda, Oliwer Kremer, Bartosz Niedziela, Mateusz Pierepiekarz, Wojciech Rola, Hubert Sobolewski, Paweł Strykowski, Gabriel Kamedulski, Mikołaj Koczorowski. Trenerzy: Paweł Kuciemba, Marek Hossa.

W finale z pewnością zagrały dwie najlepsze ekipy turnieju. Mocno rozpoczął go team Enea Basket Junior Poznań, który pierwszą kwartę wygrał 24:10. Kadeci WKK Wrocław nie poddali się po tym mały laniu i konsekwentnie zaczęli odrabiać straty. Szczególnie druga połowa to prawdziwy popis wrocławskich graczy zakończony wynikiem 50:32, a pierwsze skrzypce zagrał tutaj rozgrywający Jakub Galewski, który był po prostu nie do zatrzymania. Ostatecznie 74:65 na korzyść WKK Wrocław! I złoto oraz brąz dla strefy dolnośląsko-lubuskiej. Super wynik kadetów z naszego makroregionu!