Wszystkie rozgrywki

Proszę czekać...

news

SKM Zastal drugi w finale MPP!

18 i 19 lutego 2023 roku w Lublinie rozstrzygnęły się losy Pucharu Polski zarówno w rozgrywkach seniorskich, jak i młodzieżowych. Lubuszan zdecydowanie bardziej interesowała w tym roku młodzieżówka ponieważ po raz pierwszy do najlepszej czwórki w kraju awansował SKM Zastal Zielona Góra. Podopieczni Dawida Mazura spisali się bardzo dobrze – awansowali do finału rozgrywek po dramatycznym wygranym meczu półfinałowym z Treflem 1LO Sopot. W finale ulegli zdecydowanie rywalom zza miedzy, czyli Exact Systems Śląsk Wrocław. Seniorski puchar wzniosła drużyna prowadzona przez naszego dobrego znajomego Żana Tabaka – Trefl Sopot.

SKM Zastal Zielona Góra na turnieju półfinałowym rozgrywanym na swojej hali przy ul. Amelii w Zielonej Górze pewnie wygrał wszystkie trzy mecze i z pierwszego miejsca awansował do finałów Młodzieżowego Pucharu Polski oraz jednocześnie zapewnił sobie prawo gry w finałach MP U19. Drugi półfinał wygrał Exact Systems Śląsk Wrocław, a na drugim miejscu znalazł się Trefl 1LO Sopot. Stawkę finalistów MPP uzupełnił Enea Basket Junior Poznań.

W półfinałach MPP spotkali się:

Exact Systems Śląsk Wrocław – Enea BJ Poznań 94 : 67

SKM Zastal Zielona Góra – Trefl 1LO Sopot 76 : 68, STATYSTYKI
Ten wynik może trochę mylić, ponieważ przez 39 minut trwała wyrównana walka, a prowadzenie zmieniało się jak w kalejdoskopie. Zielonogórzanie zachowali jednak więcej zimnej krwi, ich lider Rafał Szpakowski trafił 7 niezwykle ważnych rzutów wolnych i… awans do finału MPP stał się faktem!

Finał rozgrywany był na głównej sali turnieju seniorskiego, czyli popularnym lubelskim Globusie. W sezonie zasadniczym Zastalowcy dwa razy grali ze Śląskiem raz wygrywając u siebie i raz przegrywając na wyjeździe (jedyna porażka w strefie). Wszystko wskazywało na to, że czeka nas ciekawy pojedynek. Te oczekiwania skutecznie rozwiali wrocławianie, którzy od pierwszej minuty spotkania włączyli "piąty bieg", zagrali kapitalnie zarówno w ataku jak i obronie i po pierwszych 10 minutach prowadzili 34:6 i pewnie kontrowali do końca meczu wynik, który po 40 minutach brzmiał 96:60.

Finał MPP:
Exact Systems Śląsk Wrocław – SKM Zastal Zielona Góra 96:60
, STATYSTYKI

Mecz o III miejsce MPP:
Trefl 1LO Sopot - Enea BJ Poznań 77:58

Skład SKM Zastal Zielona Góra:
Ilian Węgrowski, Tobiasz Dydak, Rafał Szpakowski, Ilian Węgrowski, Jan Góreńczyk, Amadeusz Łupiński, Milan Żeromski, Kacper Hołyś, Przemysław Nowicki, Mikołaj Szpakowski, Mikołaj Walczak, Hubert Orpel, Kamil Rajca. Trenerzy: Dawid Mazur i Bartosz Przybyła.

Udział w finałach MPP skomentował trener Dawid Mazur:
Finałowy mecz, niestety, za bardzo nam nie wyszedł. Chłopaki chyba za bardzo chcieli i tu pojawił się problem, bo jak za bardzo chcesz to wtedy nie za bardzo wychodzi… Co tu dużo mówić – pierwsza kwarta ustawiła cały mecz, a Śląsk potem kontrolował zawody i właściwie w I kwarcie zakończył się finał MMP. Trzeba jasno powiedzieć, że wrocławianie to chłopcy o większym doświadczeniu – grali już w finałach, w kadrach narodowych, na turniejach w Europie. W naszym składzie nie ma takich zawodników. I potem właśnie ta nadmierna ambicja obraca się przeciw umiejętnością i wychodzi taka część gry, o której chce się jak najszybciej zapomnieć.

Ogólnie jednak uważam, że wykonaliśmy kawał dobrej roboty w tym roku, nawet ponad 100 procent. Awans do ścisłego finału MPP to ukoronowanie tego sezonu, bo przecież nie wróżono nam powodzenia w meczu z Treflem, a przed nami jeszcze finał MP juniora starszego. Wielu chłopaków miało łzy w oczach po finale, bo wiedzieli, że sam szczyt jest na wyciągnięcie ręki. Dlatego będę powtarzał to dla nich najlepsza sportowa nauka. O wygraną trzeba walczyć zawsze i do końca. A więc wracamy zadowoleni, ale tak nie do końca.

Jestem szczególnie dumny z meczu z Treflem. Chłopaki zagrali kapitalnie. Zrealizowali wszystkie założenia, nie pękli w trudnych momentach i znakomicie wyciągnęli końcówkę. Ale to konsekwencja całego sezonu – mnóstwa wylanego potu na treningach, wiary w to, że można. Jestem z nich dumny.

Rafał Szpakowski - kapitan drużyny i najlepszy zawodnik Zastalu.

Finał MP U19 zostanie rozegrany już niebawem, bo w dniach 1-5.03.2023 r. Niewykluczone, że impreza odbędzie się w Zielonej Górze. A tak wyglądają grupy finałowe turnieju:

W seniorskim finale Trefl Sopot pokonał Polski Cukier Start Lublin 91:80 i tym samy to koszykarze znad morza mogli cieszyć się ze zdobycia tego trofeum. Gratulujemy!