Wszystkie rozgrywki

Proszę czekać...

news

Kapitalne finały Energa Basket Liga w sezonie 2020/2021! Stal mistrzem kraju

Kapitalne finały Energa Basket Liga w sezonie 2020/2021! Zarówno Enea Zastal BC Zielona Góra jak i BM Slam Stal Ostrów Wlkp. rozgrywają świetne mecze, pełne dramaturgii, zaangażowania i śrubowania swoich umiejętności. Do historii przechodzi mecz nr 5 zakończony 2 dogrywkami i wygraną Enea Zastalu po niesamowitej grze całej drużyny, którą do wygranej poprowadził jak za najlepszych lat najstarszy w drużynie kapitan Łukasz Koszarek. Ostateczny wynik finałów 4:2 dla drużyny z Ostrowa, która zostaje MP, a zielonogórzanie odbierają srebrne medale. Zdjęcia autorstwa Tomasz Browarczyk i Andrzej Romański za fan page Enea Zastal BC Zielona Góra.

Sezon 2020/2021 ENEA ZASTAL BC Zielona Góra skończył w składzie:

Łukasz Koszarek (kapitan), Kris Richard, Rolands Freimanis, Geoffrey Groselle, Cecil Williams, Janis Berzins, Skyler Bowlin, David Brembly, Filip Put, Krzysztof Sulima, Kacper Traczyk, Nikodem Kolcek, Kacper Porada, Dawid Dereziński,
Trenerzy: Żan Tabak, Arkadiusz Miłoszewski, Felix Alonso, Jakub Lewandowski.
Sytuacje szczególne: Adam Smith (tylko VTB), Nikos Pappas (kontuzjowany), Daniel Szymkiewicz (kontuzjowany).
Byli zawodnikami i odeszli: Gabriel Ife Lundberg, Marcel Ponitka, Adam Forysiuk, Blake Reynolds, Mikołaj Siminski.

Mecz nr 6, 06.05.2021 r., godz. 19:30
Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski mistrzem Polski!

Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski w szóstym meczu finałów Energa Basket Ligi pokonał Enea Zastal BC Zielona Góra 92:85, tym samym wygrał całą serię 4:2 i został mistrzem Polski! MVP finałów został wybrany Jakub Garbacz.
Początek spotkania należał do ostrowian, którzy dzięki trafieniom Denzela Anderssona oraz Treya Kella prowadzili 10:3. Po późniejszej kolejnej trójce Jakuba Garbacza różnica wzrosła aż do 11 punktów! Pojedyncze zagrania Geoffreya Groselle’a niewiele zmieniały, bo to Arged BMSlam Stal kontrolowała wydarzenia na parkiecie. Dzięki kolejnemu trafieniu z dystansu Garbacza po 10 minutach było aż 34:13. Drugą kwartę Enea Zastal rozpoczął od serii 10:0 - świetnie w tym fragmencie spisywali się Janis Berzins oraz Filip Put. Ekipa trenera Żana Tabaka tym samym wróciła do meczu, chociaż rywale ciągle potrafili utrzymywać przewagę. Trójki Garbacza i Florence’a ustawiły wynik spotkania po pierwszej połowie na 51:36.
W trzeciej kwarcie dość szybko przewaga znowu wzrosła do 20 punktów po trójce Anderssona. David Brembly oraz Rolands Freimanis starali się nawiązać jeszcze rywalizację, ale to drużyna trenera Igora Milicicia ciągle miała inicjatywę i zdecydowanie lepszą skuteczność. Ostatecznie po rzutach wolnych Chrisa Smitha po 30 minutach było 72:53. Ostatnia część meczu niewiele zmieniała, ponieważ to Arged BMSlam Stal nadal była zespołem przeważającym w wielu elementach. Koszarek i Groselle walczyli do samego końca - zbliżali swój zespół nawet do sześciu punktów! W kluczowych momentach nie pomylili się Kell oraz Smith. Ostatecznie ostrowianie zwyciężyli 92:85, wygrali serię 4-2 i zostali nowym mistrzem Polski!
Puchary oraz medale wręczali Justyna Kruszewska, Dyrektor Departamentu Marketingu Energa Grupa Orlen, Beata Klimek, Prezydent Miasta Ostrów Wlkp., Marek Dereziński, Członek Zarządu Krajowej Spółki Cukrowej SA i Radosław Piesiewicz, Prezes Polskiej Ligi Koszykówki i Polskiego Związku Koszykówki.

BM SLAM STAL OSTRÓW WLKP 92:85 ENEA ZASTAL BC ZIELONA GÓRA
w serii do czterech zwycięstw Stal ograła Zastal 4:2
Kwarty: 34:13 | 17:23 | 21:17 | 20:32
STAL: Kell 11, Garbacz 22 (6), Smith 8 (1), Andersson 6 (2), Sobin 13 oraz Florence 13 (2), Ogden 16, Mokros 3.
ZASTAL: Koszarek 10 (1), Richard 3 (1), Brembly 7 (1), Freimanis 14 (2), Groselle 22 oraz Berzins 15 (3), Put 9 (1), Bowlin 5 (1).

Mecz nr 5, 04.05.2021 r., godz. 19:30
Co za emocje! Enea Zastal wygrał po dwóch dogrywkach i walczy dalej!

Niesamowite emocje w piątym meczu finału Energa Basket Ligi w Arenie Ostrów! Ostatecznie po dwóch rewelacyjnych dogrywkach Enea Zastal BC Zielona Góra pokonał Arged BMSlam Stal 105:101. W serii do czterech zwycięstw jest 3-2 dla ostrowian.
Początek spotkania był bardzo zacięty, chociaż głównie dzięki Rolandsowi Freimanisowi to zielonogórzanie mieli inicjatywę. Dopiero po późniejszych rzutach wolnych Treya Kella zespół z Ostrowa Wlkp. zdobywał małą przewagę. Świetny pojedynek strzelecki stoczyli Kris Richard oraz James Florence, a dzięki trójce tego ostatniego po 10 minutach było ostatecznie 28:26 dla Arged BMSlam Stali. W drugiej kwarcie zespół trenera Igora Milicicia zanotował małą serię 7:0, a po kolejnym trafieniu Florence’a miał sześć punktów przewagi. Enea Zastal nie pozwalał jednak na wiele więcej. Dzięki kolejnym rzutom Richarda i Freimanisa zbliżał się nawet na dwa punkty. Po chwili do remisu doprowadził Filip Put, co tylko zwiększało emocje. Dzięki trójce Skylera Bowlina to zielonogórzanie po pierwszej połowie byli lepsi - 52:49.
Aktywność Treya Kella pozwoliła ekipie trenera Igora Milicicia na małą serię 8:0 i powrót do prowadzenia. Teraz to drużyna z Zielonej Góry krok po kroku musiała odrabiać straty - udało się to po zagraniu Geoffreya Groselle’a. Ostrowianie ciągle byli blisko, ale nie do końca potrafili utrzymać świetne ofensywne tempo z poprzedniej połowy. Dzięki trójce Janisa Berzinsa po 30 minutach było 75:69 dla zespołu prowadzonego przez trenera Żana Tabaka. Kolejna seria - tym razem 7:0 w wykonaniu ostrowian - sprawiała, że znowu wracali na prowadzenie. Spotkanie było jednak niesamowicie wyrównane, a każdy kolejny rzut mógł zmieniać sytuację. Kluczowe były trójki Florence’a oraz Garbacza - to one ustawiały Arged BMSlam Stal w lepszej sytuacji. Enea Zastal walczył do końca, a do kolejnego remisu doprowadził Groselle. Richard miał nawet rzut na zwycięstwo, ale ostatecznie nie trafił, a to oznaczało… dogrywkę!
W doliczonym czasie gry obie ekipy miały problemy ze skutecznością - to oznaczało zaciętą rywalizację. Na 11 sekund przed końcem rzut z dystansu Janisa Berzinsa dał dwa punkty przewagi zespołowi z Zielonej Góry. Następnie do remisu doprowadził Trey Kell. Rzut na zwycięstwo znowu należał do Richarda, ale ponownie nie trafił i mieliśmy drugą dogrywkę! Niezwykle ważne rzuty trafiał Trey Kell, co dawało małą przewagę ekipie trenera Milicicia. Odpowiadał na to świetny Łukasz Koszarek, a Enea Zastal wygrał ostatecznie 105:101!

ENEA ZASTAL BC ZIELONA GÓRA 105:101 BM SLAM STAL OSTRÓW WLKP
w serii do czterech zwycięstw Stal prowadzi 3:2
Kwarty: 26:28 | 26:21 | 23:20 | 14:20 i dwie dogrywki 5:5 | 11:7
ZASTAL: Koszarek 25 (5), Richard 19 (4), Freimanis 21 (1), Groselle 15, Williams 5 (1), oraz Berzins 10 (2), Bowlin 6 (2), Put 4.
STAL: Garbacz 27 (5), Kell 23 (2), Smith 9 (1), Mokros 2, Sobin 2 oraz Florence 23 (4), Andersson 6 (1), Ogden 9 (1).

Mecz nr 4, 03.05.2021 r., godz. 19:30
Arged BMSlam Stal o krok od mistrzostwa! Trzecia wygrana z Enea Zastalem

Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. po raz trzeci pokonał Enea Zastal BC Zielona Góra - tym razem 95:80 - i jest o krok od wywalczenia mistrzostwa Polski! Piąty mecz finału Energa Basket Ligi we wtorek od 19:30 w Polsat Sport.
Od początku spotkania to ostrowianie starali się mieć inicjatywę, a szczególnie aktywny był Chris Smith. Po późniejszej trójce Janisa Berzinsa jednak to zielonogórzanie zdobywali minimalną przewagę. Sytuacja zdecydowanie się wyrównała, a rywalizacja toczyła się w rytmie “kosz za kosz”. Ostatecznie m.in. dzięki trójce Jakuba Garbacza Arged BMSlam Stal po 10 minutach prowadziła 23:21. Kolejny rzut tego samego zawodnika w drugiej kwarcie zwiększył różnicę do ośmiu punktów. Zespół trenera Igora Milicicia zanotował rewelacyjną serię 12:0, a po trójce Jamesa Florence’a miał aż 14 punktów przewagi. To nie był koniec świetnej ofensywy tej ekipy - dzięki trafieniom Chrisa Smitha prowadzenie rosło jeszcze bardziej. Enea Zastal nie miał sposobu na rywali - zarówno w ataku, jak i w obronie. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem aż 57:33.
Na początku trzeciej kwarty trójki Skylera Bowlina dawały małą nadzieję drużynie trenera Żana Tabaka. Odpowiadał na to m.in. Jakub Garbacz, co sprawiało, że ostrowianie ciągle utrzymywali się na bezpiecznym prowadzeniu. Część strat odrobili także Geoffrey Groselle oraz David Brembly, a po zagraniu 3+1 Krisa Richarda po 30 minutach było już tylko 70:57. W kolejnej części spotkania duet Garbacz-Smith panował nad sytuacją na parkiecie, a kolejne zagrania Groselle’a nie krzywdziły zespołu z Ostrowa Wielkopolskiego. Swoje akcje dokładał też Trey Kell i nic w tym meczu już nie mogło się zmienić. Ostatecznie Arged BMSlam Stal zwyciężyła 95:80 i prowadzi już 3-1 w serii do czterech zwycięstw.

BM SLAM STAL OSTRÓW WLKP 95:80 ENEA ZASTAL BC ZIELONA GÓRA
w serii do czterech zwycięstw Stal prowadzi 3:1
Kwarty: 23:21 | 34:12 | 13:24 | 25:23
STAL: Smith 20 (2), Garbacz 17 (3), Kell 12 (2), Sobin 6, Mokros 0, oraz Florence 25 (6), Andersson 10 (1), Kucharek 3 (1), Ogden 2, Ryżek 0.
ZASTAL: Groselle 21, Berzins 11 (3), Richard 12 (1), Bowlin 9 (3), Williams 2 oraz Brembly 14 (2), Koszarek 3 (1), Freimanis 3 (1), Sulima 0, Put 5 (1).

Mecz nr 3, 01.05.2021 r., godz. 19:30
2-1 dla Arged BMSlam Stali w finale!

Arged BMSlam Stal pokonała w meczu nr 3 finału Energa Basket Ligi Enea Zastal BC Zielona Góra 90:81 i prowadzi 2-1 w serii do czterech zwycięstw. Czwarte spotkanie w poniedziałek od 19:30 w Polsat Sport.
Z większą energią spotkanie rozpoczęła Arged BMSlam Stal, która głównie dzięki Jakubowi Garbaczowi miała pięć punktów przewagi. Starał się na to odpowiadać Geoffrey Groselle - dość szybko po jego akcjach był remis. Jednak to ostrowianie ciągle byli stroną przeważającą - w pewnym momencie uciekali nawet na siedem punktów po rzutach wolnych Marka Ogdena. Ostatecznie po 10 minutach było 22:17. Zaraz na początku drugiej kwarty Enea Zastal doprowadził do kolejnego remisu. Zespół trenera Igora Milicicia przełamał się dopiero po trzech minutach, ale to rywale - dzięki trójce Skylera Bowlina - zdobyli przewagę. Rywalizacja była jednak ciągle niezwykle wyrównana, toczyła się w rytmie “kosz za kosz”. Pierwsza połowa po akcji 2+1 Jarosława Mokrosa zakończyła się remisem 42:42.
Trzecią kwartę od małej serii 5:0 rozpoczęła drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego. Później do wyrównania doprowadził Rolands Freimanis, a prowadzenie Enea Zastalowi dał Kris Richard. Po trójce Davida Brembly’ego uciekał nawet na sześć punktów. Arged BMSlam Stal odpowiedziała serią 12:0, a po zagraniu Jakuba Garbacza sytuacja ponownie się zmieniała. Trójka Chrisa Smitha ustawiła wynik po 30 minutach na 66:59. W kolejnej części spotkania drużyna trenera Żana Tabaka odrabiała straty głównie rzutami z dystansu. Po trafieniu Krisa Richarda mieliśmy więc… kolejny remis. Ostrowianie znowu zaskoczyli szybką reakcją i w bardzo ważnym momencie zdobyli osiem punktów z rzędu. Na to zielonogórzanie nie byli już w stanie odpowiedzieć. Ostatecznie Arged BMSlam Stal wygrała 90:81 i prowadzi w finale 2-1.

BM SLAM STAL OSTRÓW WLKP 90:81 ENEA ZASTAL BC ZIELONA GÓRA
w serii do czterech zwycięstw Stal prowadzi 2:1
Kwarty: 22:17 | 20:25 | 24:17 | 24:22
STAL: Kell 19 (2), Garbacz 18 (4), Smith 18 (2), Sobin 10, Mokros 9 (1), oraz Ogden 9, Florence 6, Andersson 1, Kucharek i Ryżek po 0.
ZASTAL: Richard 16 (2), Freimanis 16, Groselle 15, Brembly 11 (3), Bowlin 6 (2) oraz Koszarek 10 (2), Berzins 5 (1), Williams 2, Sulima 0.

Mecz nr 2, 28.04.2021 r., godz. 20:30
Odpowiedź Arged BMSlam Stali! Remis w finale

Jest szybka odpowiedź Arged BMSlam Stali w finale Energa Basket Ligi! Ostrowianie w drugim meczu pokonali Enea Zastal BC Zielona Góra 87:71, a to oznacza remis 1-1 w serii.
Pierwsze punkty Arged BMSlam Stal zdobyła dopiero po czterech minutach, ale to nie był problem, ponieważ wynik w tym momencie to 3:3. Obie drużyny miały spore trudność z konstruowaniem ofensywy. To ostrowianie starali się przejąć inicjatywę, a dzięki trójce Jarosława Mokrosa uciekali na siedem punktów. Ostatecznie po 10 minutach było 16:9. Drugą kwartę Enea Zastal rozpoczął od małej serii 5:0 i po rzucie Rolandsa Freimanisa zdecydowanie zbliżyli się do rywali. Po późniejszej trójce Łukasza Koszarka był już remis! Podobne rzuty z dystansu Jakuba Garbacza ponownie zmieniały jednak sytuację. Teraz to ekipa trenera Igora Milicicia kontrolowała wydarzenia na parkiecie. Po rzucie wolnym Denzela Anderssona pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 37:31.
Dzięki trójkom Skylera Bowlina oraz Rolandsa Freimanisa zielonogórzanie zbliżyli się nawet na trzy punkty na początku trzeciej kwarty. Arged BMSlam Stal zareagowała na to rewelacyjną serią 10:0, co sprawiało, że ponownie miała sporo spokoju. Po późniejszych rzutach wolnych Jamesa Florence’a różnica wynosiła już 16 punktów. Ostatecznie dzięki trójce Anderssona po 30 minutach było 64:48. W kolejnej części spotkania, nawet gdy ekipa trenera Żana Tabaka zmniejszała straty, to szybkie trójki Florence’a i Garbacza pozwalały odetchnąć ekipie z Ostrowa Wielkopolskiego. Już do samego końca to właśnie ta drużyna całkowicie kontrolowała wydarzenia na parkiecie. Ostatecznie zwyciężyła 87:71.
Najlepszym strzelcem ostrowian był Jakub Garbacz z 18 punktami. Geoffrey Groselle zdobył dla drużyny z Zielonej Góry 26 punktów i 6 zbiórek.

ENEA ZASTAL BC ZIELONA GÓRA 71:87 BM SLAM STAL OSTRÓW WLKP.
Kwarty: 9:16 | 22:21 | 17:27 | 23:23
ZASTAL: Groselle 26, Freimanis 9 (1), Richard 8 (1), Bowlin 7 (2), Williams 0 oraz Berzins 8 (1), Koszarek 7 (1), Brembly 6 (2), Sulima i Put po 0.
STAL: Garbacz 18 (4), Kell 17 (2), Smith 16 (3), Mokros 3 (1), Sobin 0 oraz Florence 14 (3), Andersson 11 (2), Ogden 6 (2), Ryżek 2, Kucharek 0.

Mecz nr 1, 28.04.2021 r., godz. 20:30
Otwarcie finałów EBL dla Enea Zastalu

W pierwszym meczu finałowym Energa Basket Ligi rozgrywanym w Arenie Ostrów Enea Zastal BC Zielona Góra pokonał Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 89:75.
Początek spotkania układał się po myśli zespołu z Ostrowa Wielkopolskiego, który po trafieniu Chrisa Smitha prowadził 10:5. Z drugiej strony świetnie radził sobie jednak Geoffrey Groselle, a dzięki akcji Krisa Richarda rywale zbliżyli się na zaledwie dwa punkty. Mark Ogden oraz Denzel Andersson utrzymywali ciągle przewagę Arged BMSlam Stali. Po 10 minutach było 23:19. Drugą kwartę ekipa trenera Igora Milicicia również starała się rozpocząć z dużą energią - dlatego po kolejnym trafieniu Anderssona różnica wynosiła już osiem punktów. Enea Zastal odpowiadał trójkami w wykonaniu Janisa Berzinsa i Skylera Bowlina, a po rzucie Groselle’a był już remis! Jak odpowiedziała Arged BMSlam Stal? Serią 8:0, w której szczególnie wyróżniał się Smith. Trójka Jakuba Garbacza ustawiła wynik po pierwszej połowie na 44:35.
Kris Richard na początku trzeciej kwarty starał się zmieniać sytuację na korzyść swojej drużyny. Kolejne zagranie Amerykanina zbliżyło Enea Zastal na zaledwie punkt! Ostatecznie skończyło się na serii 14:0, a po trafieniach Rolandsa Freimanisa przewaga wynosiła cztery punkty. W tej części meczu Arged BMSlam Stal zdobyła zaledwie 11 punktów, a to oznaczało, że zielonogórzanie po 30 minutach prowadzili 59:55. W kolejnej kwarcie przewaga zespołu trenera Żana Tabaka wzrosła nawet do 14 punktów po akcji Skylera Bowlina. Ostrowianie grali teraz bardzo nerwowo, a w dodatku mieli problemy ze skutecznością. Enea Zastal kontrolował sytuację, w czym pomagali Groselle oraz Bowlin. Ostatecznie wygrał 89:75.
Najlepszym graczem zielonogórzan był Kris Richard z 23 punktami, 4 zbiórkami i 5 asystami. Josip Sobin zdobył dla ostrowian 14 punktów i 3 zbiórki.

ENEA ZASTAL BC ZIELONA GÓRA 89:75 BM SLAM STAL OSTRÓW WLKP.
Kwarty: 19:23 | 16:21 | 24:11 | 30:20
ZASTAL: Richard 23 (3), Groselle 17, Bowlin 13 (3), Freimanis 10 (2), Williams 2 oraz Brembly 10 (2), Berzins 10 (1), Koszarek 2, Sulima 2, Traczyk 0.
STAL: Sobin 14, Smith 13 (1), Kell 10, Garbacz 7 (1), Mokros 2 oraz Florence 13 (3), Andersson 12 (2), Ogden 4, Ryżek i Kucharek po 0.